birolyayla
BİROL YAYLA

1980 yılında İ.T.Ü Türk Müziği Devlet Konservatuarında müzik eğitimine başlayan B.Yayla,1983 yılında Kül.Bak.İst. Devlet Klasik Türk Müziği Korosu'na,tanbur icracısı olarak katıldı.
1990 yılında A.Şenol Filiz'le ikili çalışmaları başladı.

Bir yandan kendi müziklerini oluştururken, diğer yandan Ney ve Tanbur'la geleneksel müziğimizin örneklerini konserlerde seslendirmeye başladılar.

Ağırlıklı olarak Birol Yayla'nın bestelerinden oluşan çalışmaları geniş bir çevreden büyük ilgi gördü."Yansımalar" adı altında yayınlanan albümleri,1991'de (Yansımalar),
1995'te (Bab-ı Esrar), 2000'de (Serzeniş), 2001'de duduk sanatçısı Suren Asaduryan'la yaptıkları (Vuslat) dinleyicilerle buluştu.

Bunun dışında Geleneksel Müziğimizle ilgili çalışmalarını sürdüren Birol Yayla, 1993'te Devlet Korosundan bir grup saz sanatçısıyla ve Meral Uğurlu'yla albüm ve konser çalışmaları için A.B.D.'ye gitti.

1998'de saz eserlerinden oluşan "Mahur" albümünü, yine aynı yıl Tanburi Necdet Yaşar'ın eski ve yeni icralarından oluşan "Necdet Yaşar" albümünü A.Şenol Filiz'le birlikte hazırladı.

1999'da Kantemir ve Ali Ufki Dönemi eserlerini , o dönemin çalgılarıyla icra eden "Bezmara" topluluğunda Tanbur ve Kopuz çalan Birol Yayla, bu topluluğun Fransa'da yayınlanan "Splendours of Topkapı" albümünde yer aldı, aynı topluluğun Türkiye'de yayınlanan "Yitik Sesin Peşinde" albümünün yapımını A.Şenol Filiz'le üstlendi.

2000 yılında 15-20.yy. arası seçme eserlerin enstrümantal olarak icra edildiği "Miras" albümünü A.Şenol.Filiz'le birlikte hazırladı.

2002 yılında,TRT de yayınlanan ”Altın Kanatlar” belgesel-dramanın ,Türk-Hollanda ortak yapımı “Ferhat’la Şirin” adlı tiyatro oyununun,2003 yılında Kemal Tahir’in romanından uyarlanan ve TRT de yayınlanan “Esir Şehrin İnsanları” adlı dizinin müziklerini yaptı.

Bu güne kadar A.B.D, Almanya, Fransa, Romanya, Mısır, Tunus, Belarus, Sudan,Bahreyn,BosnaHersek, K.K.T.C ' de konser ve albüm çalışmaları yapan B. Yayla, ayrıca 1999 haziran ayından başlayarak bir yıl süreyle B.R.T. Televizyonunda yayınlanan "Gelenekten Geleceğe Yansımalar" adlı Müzik-Sohbet programını A.Şenol Filiz'le birlikte hazırlayıp sundu.

Yine “Yansımalar” adıyla TRT de 2003 -2004 arası yayınlanan Müzik-Sohbet programını A.Şenol Filiz’le birlikte hazırlayıp sundu.