bogazicicaz
BOĞAZİÇİ CAZ KOROSU

BÜMK bünyesinde 1994 yılında kurulmuş olan Caz Korosu, 2001 yılından itibaren eşliksiz düzenlemeler söylemeye başlamış ve bu konuda bir ilk olma özelliğini kazanmıştır.
BÜMK Caz Korosu, İKSV Genç Caz birincisi 2008 kadrosuyla Avusturya’nın Graz kentinde düzenlenen 'Vokal Total' isimli dünyanın en prestijli a cappella yarışmasında hem pop hem caz kategorilerinde ‘Silver Diplom’ ödülüne layık görüldü.

Aynı zamanda, sayısız kez Akbank Caz Festivali ve Uluslararası İstanbul Caz Festivali gibi birçok festivalde sahne aldı ve Sertab Erener’le de özel konserler verdi.
Bu ekip, profesyonel müzik hayatına 'Istanbul Essence' adıyla devam etmekte. Temmuz 2010'da Çin’de düzenlenen ve yaklaşık 90 ülkeden 40000’e yakın katılımcı ile gerçekleşen,
uluslararası alandaki en prestijli koral müzik etkinliği olarak gösterilen Dünya Koro Olimpiyatları 'WORLD CHOIR GAMES'de, Çağdaş Müzik kategorisinde ‘dünya ikincisi’,
Oda Korosu ve Caz kategorilerinde ise ‘dünya üçüncüsü’ oldu ve üç ALTIN diploma ile Türkiye’ye döndü.

40 kişilik 2011 kadrosuyla Şubat’tan bu yana Türkiye’nin dört bir yanında 30’a yakın konser verdi ve yoğun bir ilgiyle karşılaştı.
Haziran ayında, sponsor arayışlarını duyurmak için metroda çektikleri mini klip, gerek yerli yabancı basında, gerekse sosyal medyada büyük yankı uyandırdı.
Son olarak, Temmuz ayında Avusturya'nın Graz kentinde düzenlenen Dünya Koro Şampiyonası'nda, Çağdaş Müzik ve Folklor kategorilerinde 'DÜNYA ŞAMPİYONU',
Karma Korolar kategorisinde ise 'Dünya İkincisi' olan Boğaziçi Caz Korosu; şampiyonların yarıştığı 'Grand Prix'de ise 2 altın madalya kazanarak toplam 5 altın madalya ile Türkiye'ye döndü.