karsudonmez
KARSU DÖNMEZ

Karsu, 1990 yılında Amsterdam da doğdu. Ama adını taşıdığı köyünden, ülkesinden hiç kopmadı. Bu güçlü bağ hep sürdü. Belki de bu çok kültürlülüğün doğal zenginliği, şimdi bestelerine yansıyor.

Piyano ile 7 yaşında tanıştı. Özel ders aldı ve klasik parçalar çalmaya başladı.

2006 yılında Amerikan bursu alarak Road Island’ta, World Athlete Artist Games’e gitti. Burada şan dersleri aldı. ABD Başkanı Bill Clinton’ın özel davetlisi olarak bulunduğu bu büyük gösteride konser verdi.

17 yaşında, The Nederlands American Community Trust Fundation tarafından, ‘genç yetenek’ olarak seçiliyor ve ünlü Carnegie Hall’da konser veriyor.
2009 yılında Karsu Carnegie Hall’a konser vermek için tekrar davet edilecek, bu kez Amsterdam-New York ilişkilerinin ‘400. Yıl kutlamaları’ çerçevesinde, 3 bin kişilik büyük salonda New York Pops orkestrası ile birlikte sahne alacaktır.

Turkey Now Festivalinde, ilk kez kendi gurubunu oluşturarak Amsterdam Belediye Başkanı, Türkiye Büyükelçisi gibi saygın davetlilerin de hazır bulunduğu, Amsterdam Müzik Sarayı diye anabileceğimiz ‘Muziek gebouw aan het IJ’da gerçekleşen konser, muhteşem olacaktır. Hatta öyle ki, aşırı talep üzerine Amsterdam’ın ünlü konser salonu ‘Paradiso’
ekstra konser düzenleyecektir. Her iki konserin biletleri hızla tükenecek, bu durumdan oldukça etkilenen Büyükelçimiz, bir çok ülke elçisini davet ederek özel konutunda düzenlediği resitalde misafirlerine Karsu’yu dinletecektir. Artık Karsu,Hollandanın en büyük salonlarında sırasıyla, Concertgebouw, Amsterdam Melkweg, Heineken Music Hall, Rotterdam De Doelen’da sahne alacaktır.
2010 yılında Surinam’ın başkenti Paramaribo’da yerli müzisyenlerle konser verdi.
Mercan Dede ve yazar Elif Şafak’la birlikte Almanya, Belçika ve İngiltere’de sahne aldı.
Ünlü üniversite kenti Oxford’da TED Global Kongreleri çerçevesinde yer aldı.
İlk Türkiye konseri, Hollanda Büyükelçisinin daveti üzerine Avrupa’nın Kültür Başkenti İstanbul projesinde gerçekleşti. Taksim Meydanında ve Caddebostan’da kendi repertuarını sundu. Ve ilk kez Istanbul Caz Festivalinde, Temuz 2010’da sahne aldi.
Hollanda Jazz dünyasında arana bir sanatçı olduğunu, 2010 yılında ‘ Norht Sea Jazz Festivali’ne kendi ekibi ile katılarak pekiştirmiş oldu.

Karsu’nn müzik temeli, klasik piyano ile başladı. Genç yaşta gittiği New York’ta Jazz ile tanıştı. Kökeni itibariyle Türkiye’ye özgü müzikte hiç zorlanmıyor. Jazz, blues ve Türkçe parçaları uyumlulaştırabiliyor.

Karsu’nun sesi duygusal ve etkileyici olarak tanımlanıyor ve değişik şarkı stillerine de uyum gösterebiliyor.
Karsu çoğunlukla şarkılarını kendisi besteliyor. Ekibinde yer alan müzisyenler için notaları
dahi kendisi yazıyor.
İlk CD’i ‘Live aan ‘t IJ’ 2010, Muziekgebouw aan ‘t IJ’ deki konser kayıdı olara piyasaya çıktı .
Bu CD’de yer alan Mistress şarkısının video klip’i youtube.com’ da görülebilir.

Karsu ile röportaj yapan bir gazete, ‘Karsu müzik yapmıyor, Karsu kendisi müzik’ diye yorumluyor.