metinturkcan
METİN TÜRKCAN

2000 yılların sonlarına doğru Türkiyede müzik kültürünün pop müzikten sıyrılıp rock müziğe dönmesinde yeni rock gruplarının çıkmasının yanı sıra, hayatını 90 lı yılların başından itibaren alternatif müzik olarak tanımalanan rock müziğe hayatını adayan kişiler arasında yer alan birisidir Metin Türkcan.

Şebnem Ferah’la devam eden müzik kariyeri boyunca çalışma disiplininden hiçbir taviz vermeyen ve son yıllarda Türkiye’nin en yetenekli gitaristi olarak
gösterilen Metin Türkcan, stili ve konserlerdeki performansı ile büyük bir hayran kitlesine sahip olmuştur.

3 Şubat 1971 yılında Erzincan’da dünyaya gelen Metin Türkcan, okul yaşantısına ise Karabük’te başlamıştır.
Çocukluk döneminde hep müziğe ilgisi olan ama bu konuda kendisine bir öğretici bulamayan Metin Türkcan, müziğe okulda flüt, mandolin ve komşularında
ise minik klavye çalarak başlamıştır.

Gençlik döneminde ise dayısının yurt dışına gitmesi ile kendisine kalan akustik gitarla tanışması 1986 yılında gerçekleşmiştir. O güne kadar müzik konusunda çok fazla ilgisi olmayan Metin Türkcan’ın müziğe adım atmasına bu olay neden olmuştur. Üniversite eğitimine İstanbul’da başlayan ama daha sonra ise Dericilik bölümü 2. Sınıfta iken üniversiteyi bırakmıştır. Öğrenim hayatına son vermesinin ardından gençlik yıllarından beri devam ettirdiği bir grup kurma ve müzik yapma şansını yakalamıştı.

1986'da ilk grup tecrübesini tattığı "Metafor" grubunu kurdu. Daha sonra ise "Disgrace" diye bir grupta yer almıştır ve bu grupla birlikte "Discrazy"
isimli bir albüm çıkartmışlardır. Rock müziğin underground olduğu dönemlerde grup kurmak, belli bir yerde sahne almak her grup ve gitarist için çok zordu.
Metin türkcan ise zamanla bu çevreye kendisini kabul ettiren ve konserlerde aranan gitaristlerden biri haline gelmişti. Tek amacı müzik yapmak olan Metin Türkcan ise kendini
geliştirmek ve rock müzikten kopmamak için uygun gördüğü gruplarla çalma fikrine sıcak bakıyordu.

90 yılların başında ise Türk Rock müziğinin en iyi grubu olarak bilinen Pentagram grubunda elektro gitarist olarak yer almaya başlamıştır."Pentagram"'ın "Trail Blazer"
albümünde çalan daha sonra bir araya gelip "Unspoken"' albümünede katkı yapmıştır.

1996 yılında ise “Asi Kız” olarak Türk Rock müziği piyasasına adım atan Şebnem Ferah’la küçükte olsa müzikal çalışmalara başlayan Metin Türkcan, Kadın albümün Konserlerinde yer almıştır. Şebnem Ferah’ın grubunda yer almaya başlayan Metin Türkcan, ilk olarak Bu Aşk Fazla Sana Klibinde rol almıştır.

Şebnem Ferah ve Pentagram çalışmalarının dışında Ogün Sanlısoy, Cem Özkan ile beraber kayıt ve konserlerde yer alan Metin Türkcan 2008 yılı sonunda www.benimlecalarmisin.com isimli internet sitesi'ni açarak, yeni grubu Metoboy için bas gitarist ve davulcu arayışına giren gitarist, elemeler sonucunda seçilen Ozan Demir (davul) ve Berkhan Ay (bas gitar) ile kurduğu grup ile yeni projelerine hazırlanmaktadır

Albümlerde Metin Türkcan:

Şebnem Ferah’la ile Volvox-Pentagram dönemi tanışan müzikal anlamda ise aynı projede yer almaları Kadın albümü döneminde denk gelmektedir.
Şebnem Ferah’ın canlı performanslarında yer alan ve kalabalık kitleyi stili ile etkilemeyi başaran Metin Türkcan 2001 yılında ise Şebnem Ferah’ın daha iyi müzik yapabileceği bir grup projesi kapsamında yer alan gitarist olmuştur.

Perdeler Albümünün stüdyo dönemiyle yeni bir grup havası taşıyan Şebnem Ferah ve çalışma arkadaşları uzun yıllardan beri birbirlerini tanıyan, konserlerde beraber sahne alan müzisyenlerdi.
Perdeler albümündeki tüm gitar performanslarının altında imzası bulunan Metin Türkcan, albümün müzik otoriterleri tarafından beğenilmesinde önemli bir rol oynayan kişi olarak gösteriliyordu. Her Rock grubunda olduğu gibi grup içinde sivrilen müzisyenlerin elekto gitaristlerin olduğu bilinmektedir.
Metin Türkcan ise farklı stili bunu başaran biri olarak görülmeye başlanmıştı.

2005 yılında rock müzik dinleyicileri tarafından merakla beklenen Kelimeler Yetse Albümü ile Metin Türkcan, Şebnem Ferah dinleyicilerin karşısına daha agresif bir soundla çıkıyor ve bu durum kendisinin evrim geçirerek gitarında yazdığı gibi Metoboy olarak isminin markalaşmasını sağlamıştır.
Kendine has stili ve gitarı ile albüm kliplerinde ve konserlerde boy gösteren Metoboy müzik kariyerinin zirvesine oturmuştur.

Sahnede grup arkadaşlarıyla uyumu, şarkılardaki gitar performanslarındaki doğaçlamaları dinleyicileri mest ederken, sahne şovlarına ise her konser yenisi ekleyen bir kişi olarak
Şebo dinleyicilerinin karşısına çıkıyordu. Solo atarken kendiden geçmesi, Tek eliyle solo atarken seyirciye doğru yaptığı figürler ve bunların arasında en önemlisi Şebnem Ferah’la Sahnede dans etmesi Metoboy’u farklı kılan noktalar olarak söylenebilir.