10bilgekosebalaban

BİLGE KÖSEBALABAN

Küçük yaşlardan beri müziğe eğilimi olan ve devamlı şarkı söyleyen Bilge, ilk gitarını ortaokulun son yıllarında edindi. Lise yıllarında ağırlık verdiği müzik çalışmalarının ilk meyvesini, lise yıllarında katıldığı Milliyet liseler arası müzik yarışmasında icra da 3 beste dalında Türkiye birincisi olarak aldı.

Daha sonra Ankara Üniversitesi İspanyol dili ve Edebiyatını kazanan Bilge, öğrenimi için Ankara' ya yerleşti. Müziğin yaşamındaki öneminin artması ile birlikte öğrenimini yarıda bırakarak İstanbul' a yerleşti. Yaptığı şarkılarla birlikte müzikal kimliği ve tarzıyla da çevresinde oldukça dikkat çekmeye başladı. Daha önce Adana 'dan arkadaşı olan Özgür ile Direc-t'i yeniden kurdu..

Direc-t ile beraber iki albüm yapan Bilge'nin Anima'dan Tuncay Korkmaz ve Ekin Cengizkan ile de uzun süre Olympos ve İstanbul'da sokak müziği yaptı. İtalya ve Yunanistan'da da sokak müziği yaptı. 2005 VH1-song of the year yarışmasında Gülce Duru ile seslendirdiği bestesi "Anything I've Done" ile aralık ayı finalisti oldu. Bilge' nin ayrıca Lucy Beton ve The Chish adlarıyla iki proje grubu daha vardır. Şu anda 3. Direc-t albümü üstünde uğraşmaktadır.