43utkuyerebakan

UTKU YEREBAKAN

Kıbrıs doğumlu Utku Yerebakan müziğe lise yıllarında gitar çalarak başladı. 1998-2004 yılları arasında Kıbrıs'ın çeşitli yerlerinde bar programları yaptı. 2004 yılında istanbul'a yerleşip, müzik çalışmalarına, bar programları yaparak ve kendi bestelerini üreterek devam etti. İstanbul` da edindiği tecrübeler ve birikimlerle 2006'da Kıbrıs`a geri döndü. 2006 nisan ayında Okan Ersan & Vintage Band`ın solisti olması için teklif geldi. Bu güzel fırsatı değerlendirerek kariyerindeki ilk profesyonel adımı attı.

Okan Ersan & Vintage Band Utku`nun müzik serüvenindeki en büyük dönüm noktasıdır. Utku'nun, Okan Ersan & Vintage Band'la müziğe bakış açısı bir çok yönden genişledi ve değişti. Bu arada daha çok beste üretip, 2 senelik çalışmanın sonunda 2008 ocak ayında Utku artık albüm yapmak için hazır olduğunu düşünerek kollarını sıvadı ve stüdyoya girdi.

Söz ve müziği tamamıyla kendine ait 8 parçadan oluşan ''Cennetten bir parça'' adlı ilk albümünü 5 aylık çalışmanın sonunda 2008`in haziran ayında tamamladı. Tekrar İstanbul`a yerleşti ve Naim Korudağ'la yollarını birleştirdiler. Son Perde grubunun ilk temellerini 2008 eylül ayında attılar. Utku Yerebakan'ın kendi bestelerinden oluşan, Türkiye' de ilk sayılabilecek akustik soundlu bir rock albümü yaptılar. Bu proje aşamasında ilk konserlerini 8 kasım 2008'de BALANS'ta Erkin Koray'ın öncesinde verdiler. Sonrasında KEMANCI, GEMİ ve SHAFT gibi istanbul' un bilinen mekanlarında konserler vermeye devam ettiler. Utku Yerebakan aktif müzik hayatını Son Perde'nin albüm ve konser çalışmalarıyla devam ettirmektedir.