BILAL_KARAMAN
BİLAL KARAMAN

Gitarist Bilal Karaman’ın gitarla ilk tanışması 11 yaşında oldu ve çalmayı kendi kendine öğrendi. Doğan Canku’yla Flamenko teknikleri çalıştı, Önder Focan’ın Caz Grup atölyelerine katıldı. Donovan Mixon ve Wolfgang Muthspiel ile caz gitar, Erkan Oğur ile Türk müziği ve perdesiz gitar, Aydın Esen ile yüksek armoni ve doğaçlama çalıştı. İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik bölümünde tam burslu okuyarak bir çok yerli ve yabancı müzisyenle çalışma olanağı kazandı 2004 yılında başarıyla mezun oldu.

2003 Avusturya'nın Salzburg şehrinde, Avusturyalı ve Alman müzisyenlerle konser verdi kendi bestelerinden örnekler çaldı.
2005 Joe Zawinul Syndicate grubunun Brezilyalı davulcusu Fernando Paiva ile çaldı.
2006 Akbank Caz Festivali kapsamında Kübalı davulcu William R. Cardoso ile İstanbul-İzmir ve Ankara'nın seçkin konser salonlarında çaldı.
2006 Türk Caz gitar duayeni Neşet Ruacan ile Yıldız Gitar Günleri ve Adapazarı Gitar Günlerinde konserler verdi.
2008 Litvanyada İndependent Artist Ensemble Big Band topluluğunda solist olarak iki konser verdi, iki ay boyunca Avrupanın birçok bölgesini dolaştı, Leon Parker ve Jack Gregg gibi önemli müzisyenlerle çaldı.
2008 Alanya Caz Günlerinde İsveçli gitarist Gustav Lundgren ile konser verdi turne yaptı.
2008-2009 Paris'te workshop'lara gitar hocası olarak davet edildi, Charles Mingus ile çalışmış Amerikalı saksafoncu Ricky Ford ile konserler verdi.
2009 Kavela ve Cogito gruplarını kurdu.
2009 Litvanyada saksafoncu Kestutis Vaiginis ile birlikte turne yaptı Vilnius'un en önemli konser salonu Rotuses'de konser verdi.
2009 Newyork'lu şarkıcı Danielle Eva ile çalışmaya başladı, albümünde çaldı konserler verdi.
2009 Nardis Caz Gitar yarışmasında Birinci oldu.

İleri seviyedeki müzikal bilgisi ve tekniğinin yanı sıra kendine has bir tarzı olan gitarist geleneksel Türk müziklerine çağdaş yaklaşımlarda bulunarak Türk müziklerini daha ileriye taşımayı hedefliyor, kendi bestelerinde de modal ve melodik motifler, modern armoniler ve doğaçlamaları sıkça kullanıyor.