EDIZ_HAFIZOGLU
EDİZ HAFIZOĞLU

1980'de, Bulgaristan'ın Silistra Şehrinde doğan Ediz Hafızoğlu’nun müzik hayatı babasının darbuka çalmayı öğretmesi ve özellikle de dedesinin ısrarları neticesinde saz öğrenimi ile başlar.

1992 yılında, dedesi Mumun Musaoğlu'nun kurduğu "Sakin Tuna Sanat Topluluğu" na katılır ve yaklasık iki yıl boyunca Bulgaristan'ın birçok kasaba ve sehrinde, festivallerde çalar ve yarısmalarda ödüller kazanır. 1994 yılı sonunda Türkiye'ye göç ederek Kabatas Erkek Lisesi'nde okumaya baslar. Davulla tanısmasıda bu okul sayesinde olur. Orkestra seçmelerine girer ve davul çalmayı öğrenerek 4 yıl boyunca orkestrada yer alır. Kabatas Erkek Lisesi orkestrası ile birçok yarısmada birincilikler kazanır.

2000 yılında Senol Küçükyıldırım ile tanısması kafasında müzikal anlamda birçok temel değisikliği beraberinde getirir. Aynı yıl Mimar Sinan Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü'nü kazanarak 3 yıl burada okur. Öğrenimine devam ederken cesitli gruplarla profesyonel olarak çalmaya baslar. Yapmak istediğinin yalnızca müzik olduğunu anladığında ise Mimar Sinan Üniversitesi'nden ayrılmaya karar verir ve 2003 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Jazz Performance Bölümü'nü tam burs alarak kazanır.Burada Ricky Ford, Cengiz Baysal, Donovan Mixon, Can Kozlu, Selen Gülün gibi degerli hocalarla çalısma fırsatını elde etmistir. Aynı donemde Aydın Esen'le ozel dersler yapmıstır. Okulda Ricky Ford ile tanısması ona birçok kapıyı aralar. Ricky Ford Orchestra ile Türkiye'de ve Fransa’da birçok festival ve Jazz Club'ta konserler verir. Özellikle Paris'te Selmer ve Archipel'de çaldıkları konserlerden sonra tekrar Paris'ten davet alarak üç gece üst üste Lionel Hampton Jazz Club'ta performans gerçeklestirirler.

Yıllardır müziğinden ödün vermeyerek Jazz dünyasında kendine iyi bir yer edinen Ediz Hafızoğlu Ricky Ford, Chuck Israils, Dusko Goykovich, Randy Brecker, Garry Dial, Paula West, Hilary Cole, Mike Cooper, George Masterhazy, Oliver Groenewald... gibi muzisyenlerle dunyanin cesitli yerlerinde performanslarini sergilemeye devam etmektedir.