ERKAN_KANAT
ERKAN KANAT

1981 yılında Kırklareli’ de doğan Erkan Kanat küçük yaşlardan beri müziğe olan ilgisi sonucunda İ.T.Ü Türk Mûsikîsi Devlet Konservatuarı’nda Müzik eğitimini sürdürmüştür. Halen İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek Lisans Türk Müziği Programı’nda Lisansüstü eğitimine devam etmektedir. Günümüz müziğine yön vermiş pek çok sanatçıya albüm kaydı ve konser performanslarında vurmalı çalgılarıyla eşlik etmekte olan Erkan Kanat’ın sahne aldığı ve albüm kayıtlarında eşlik ettiği sanatçılar ve katılmış olduğu toplulukların bazıları şöyledir:

Eşlik ettiği sanatçılardan bazıları; Emel Sayın, Niran Ünsal, Nuray Hafiftaş, Belkıs Akkale, Turan Şan,Onur Şan, Celal Bakar, Seda Sayan, İbrahim Can, İhsan Güvenç, Mustafa Sağyaşar, Serap Mutlu Akbulut, İnci Çayırlı, Müşerref Akay, Yaşar Özel, Sefarad, Kibariye, Semiha Yankı, Müslüm Gürses, Hüsnü Şenlendirici, Serkan Çağrı, Murat Balkan,Klarnet Sanatçısı Vassilis Saleas,Klarnet Sanatçısı Çorlulu Savaş, Mahsun Kırmızıgül, Kubat,Erol Parlak, Aşkın Nur Yengi, Muazzez Ersoy, Tar Sanatçısı Arif Azertürk,Piano Sanatçısı Terane Abbaszade, Bekir Ünlüataer, Seda Gülbeyaz, Nurettin Çelik, Musa Eroğlu, Güler Duman, Özlem Özdil, 3 Dem,Kıvırcık Ali,Burak Kut, Hakan Altun,Nadide Sultan, Taner Demiralp, Esat Kabaklı, Erol Büyükburç.

Halen, Udi Mehmet Emin Bitmez yönetimindeki İstanbul Sazkâr Topluluğu’nda ( Ayrıca bu grupla İstanbul Rüyası adlı albüm çalışması yapılmıştır), Garmonist Aziz Ali Elyağutu yönetimindeki İstanbul Beyefendileri Müzik Topluluğunda, Çeşitli dernek bünyelerinde kurulmuş olan Klasik Türk Müziği ve Halk Müziği Korolarına eşlik etmekte olup, Fahrettin ve Ferruh Yarkın yönetimindeki Yarkın Türk Ritm Grubu’nda, Harem ritm grubunda ve Kemani Selçuk Tekay ve Orkestrası ile birlikte sahne çalışmaları devam etmekte olup birçok ses ve saz sanatçısına yurtiçi ve yurt dışında sahne ve albüm kayıtlarında refakat etmektedir. Bunların dışında vurmalı çalgılar üzerine dersler vermektedir.

-18 Aralık 2009 tarihinde İsrail’in Tel Aviv kentinde düzenlenen Hicaz Demiryolları’nın Kuruluş Yıldönümü adlı organizasyonda ve Suriye Devlet Konservatuarı davetlisi olarak Suriye’nin başkenti Şam’da, Udi Mehmet Emin Bitmez ile birlikte İstanbul Sazkar Topluluğu bünyesinde sahne aldım. Ayrıca İstanbul Sazkar Topluluğu bünyesinde yurt içinde başta İstanbul olmak üzere birçok şehirde düzenlenen konserde sahne aldı.
-Trt tarafından düzenlenen Altın Adımlar adlı halk oyunları yarışma programında Kemança Sanatçısı Engin Demirtaş önderliğindeki orkestrada yer aldı.
- Aziz Şenol Filiz önderliğinde hayata geçirilmiş olan, 40 Ney Bir Nefes adlı projede vurmalı çalgılar icrasıcı olarak görev aldı.
-Besteci, aranjör, Enstruman icracısı ve yönetmen Taner Demiralp ile müzikal çalışmalar ve konserlerde aktif olarak yer almakta.
-İlk olarak Londra’da gösterime giren ve birçok ülkede gösterilerine devam eden Benhur Müzikali’nin stüdyo çalışmalarında Percussion entrumanlarıyla refakat etti.
-2010 Capital Culture Of Europe etkinliklerinin açılış programında İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde Yarkın Türk Ritm Grubu üyesi olarak sahne aldı.
- Edirne Devlet Klasik Türk Müziği Topluluğu tarafından hazırlanmış olan Müzikle Tedavi ve Makamdan Şifaya adlı yayınlarla birlikte sunulan CD çalışmalarının stüdyo kayıtlarında yer aldım ve aynı yıl içerisinde Edirne Darüşşifa Medresesi’nde bu çalışmanın konserini vermek üzere Edirne’ye davet edildi.
-2008 yılında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen Uluslararası Mugam Festivali’ne İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği devlet Konservatuarı öğretim görevlileri ve öğrencilerinden oluşan bir toplulukla Türkiye’yi temsilen katıldı.