GOKSEL_BAKTAGIR
GÖKSEL BAKTAGİR

1966 yılında Kırklareli'nde doğdu. Müzige sekiz yaşında babası Muzaffer Baktagir'in gözetiminde başladı. 1983 yılında girdiği İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı'ndan1988'de mezun oldu. Bu okulda bir yıl sonra lisansüstü eğitime başladı.

Aynı yıl, Tanburi Necdet Yaşar'ın genel sanat yönetmenliğindeki Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müzigi Topluluğu'nda kanun sanatçısı olarak çalışmaya başladı. Bu tarihlerde dahil oldugu "Necdet Yaşar Ensembe" ve birçok başka grup ile İngiltere, Fransa, Danimarka, Belçika, Hollanda, Almanya , Kanada, ABD'nin çeşitli eyaletleri, Malezya, Arjantin, İspanya, İtalya, İsviçre ve Türkmenistan'da konserler verdi.

Beste çalışmalarına konservatuar ögrenciliği yıllarında başlayan Göksel Baktagir'in, otuzbeşi sözlü ve yüzbeşi enstürümantal olmak üzere 140 civarında beste çalışması bulunmaktadır. Eserlerinin birçoğu TRT repertuarına alınmıştır.

1998'den beri "Istanbul Sazendeleri" grubuyla Türkiye içinde ve özellikle akademik kurumlarda konserler vermektedir.

Göksel Baktagir'in bestelemis bulundugu saz eserlerini ihtiva eden "Okyanustaki Sesler", "Kervansaray-3" , "Günlük" ,"Dogu Rüzgarı" , "Okyanustaki Sesler-2 (Cananım)" "Okyanustaki Sesler-3 (Hüzün)" adlarını taşıyan cd ve kaset çalışmaları bulunmaktadır. Baktagir, CNN Türk yapımı ,Istiklal Marşı Belgeseli'nin müziklerini bestelemiştir. Sanatçı ayrıca yayınlamak üzere bir kanun metodu üzerinde çalışmaktadır.

Bugüne kadar cd ve kaset olarak yayınlanmış eserlerinin yer aldığı bir nota kitabını da "Okyanustaki Sesler" adıyla yayına hazırlamaktadır. Istanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu'ndaki asli görevinin yanında müzik çalışmalarını İstanbul Fasıl Topluluğu ve İstanbul Tasavvuf Musikisi (Dergah) Topluluğu'nda da sürdüren Baktagir, Fas'ta "Uluslararası Rabat Festivali" ve Saraybosna'da "Bas Çarşı Festivali"ne katılmasının yanısıra 7 cd ve kaset çalışması gerçekleştirmistir.

Geçen yıllar içinde Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda öğretim görevlisi olarak hizmet vermistir. Şu anda Haliç Üniversitesi'nde ögretim görevlisidir. Sanatçı,Füsun Baktagir ile evli ve Bugra Can adlı bir çocuk babasıdır.