MAMUKA
MAMUKA GAGANİDZE

THE SHIN

Mamuka Gaganidze (vokal, perkasyon, şarkılar)

Shin grubu 1998’de, Zaza Miminoshvili ve Zurab Gagnidse tarafından, 1994’ten itibaren yaşadıkları yer olan Almanya’da kuruldu. Gruba 2002’de Mamuka Gaganidze katıldı. Grup, ülkeleri Gürcistan’da en seçkin besteci ve kompozitor müzisyenler olarak tanınmaktadır.

Shin'in "Enstrümantel Tiyatro " olarak adlandırılan müziği, Gürcistan’ın dünya çapında müzikal sesi olarak bilinir. Shin müziği, Gürcistan’a özgü vokali, polifonik melodileri ve enstrümantal ustalıkları, jaz, funk ve fusion, flamenko, Ravel ve Shakti ile buluşunca, sofistike, şaşırtıcı, modern, mizah içeren ve en duyarlı halinde bile daima canlandırıcı olan bir müziktir. Shin’in kutlamalı müzik diyaloğu sınır tanımaz ve müziklerinde her dinleyişte bir fark hissedilir.

Shin, Tiflis Devlet Tiyatrosunda, sinemada, televizyon ve radyo programlarında, Gürcistan’a has renkleri kullanarak özgün çalışmalar gerçekleştirmişlerdir.

Grup, dünyanın birçok yerinde, aralarında Gia Kancheli, Robert Sturua, Jorge Pardo, Giore Feidman, Fuat Saka, Chaka Kham, Randy Brecker, Okay Temiz, Theodossii Spasov'un da olduğu birçok değerli sanatçı ile çalıştı.

Shin uluslararası festivallere sürekli katılmakta, müziği ile dikkat çekmekte ve olumlu eleştiriler almaktadır.

Gürcü dilinde shin sözcüğü yurda, eve geri dönmek anlamına gelir. Herbirimizin kendi evi ve ona giden farklı yolu olduğu halde, Shin'in müziği inanılmaz bir şekilde, ne kadar uzak olsa da, herkesi evine geri götürür.

Son yillarda Shin birçok seçkin proje ve albümde yer aldı. Bunlar EgAri (2006), Es ari (2009), Black Sea Fire (2009). Grubun gerçekleştirdiği Açık Dünya Projesi’ne sayısız festivalde, 30 farklı ülkeden müzisyen katılmıştır.

Grup 2009’da Alman Dünya Müzik yarışmasında birincilik ödülü kazandı.

Grubun önümüzdeki yıllarda da heyecan verici yeni projeler üretmek için birikmiş birçok yeni fikri bulunmaktadır.