MUGE_ZUMRUTBEL
MÜGE ZÜMRÜTBEL

Müge Zümrütbel, 1997 yılında İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'ni kazandı. 1998'de İÜ Devlet Konservatuvarı Yarı Zamanlı Şan Bölümünü de kazandı. Lise ile eş zamanlı yürüttü. Bir yandan da tiyatroyla ilgilenmeye başladı.15 yaşında AKM'de, senfoni orkestrası ve koro eşliğinde solist olarak sahneye çıktı. 16 yaşında, Ankara'da Türkiye'deki tüm Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin eşliğiyle (1000 kişi-koro ve orkestra) büyük bir konser verdi.

17 yaşında liseden mezun olurken Lions San Yarışması'ndan Jüri Özel Ödülü, İzmir Altın Nota Yarışması'ndan 1.lik ve Jüri Özel Ödülü, Yıldız Kenter En İyi Aktrist Ödülü'nün sahibiydi ve pek çok şehirde, sayısız konserde solist olarak bulunmuştu.
Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nı 1.likle kazandı, Prof. Güzin Gürel'in öğrencisi oldu. Üniversitede ikinci yılında hocasıyla beraber İÜ Devlet Konservatuvarı'na geçti. Orada, henüz 19 yaşındayken, Mozart'ın Türkiye'de hiç sahnelenmemiş operası La Finta Giardiniera'nın premierini Aya İrini'de yaptı ve başrol oynadı.
Opera şarkıcılığını iki yıl daha sürdürdü ve radikal bir kararla lisede de ilgilendiği, çok sevdiği müzikale geçis yaptı.

Aynı zamanda da ikinci bir okul olarak da Galatasaray İletişim Teknoloji Müzik Akademisi'nde "ses mühendisliği" okumaya başladı.
2005'de Engin Cezzar'ın sahneye koyduğu Ayşe Opereti'nde oynadı. Lisede olduğu gibi popüler müzikle tekrar ilgilenmeye başladı.

Yonca Evcimik Kültür ve Sanat Merkezi'nde şan hocası olarak üç yıl çalıştı. Burcu Güneş, Zerrin Özer, Nilüfer ve Sertab Erener'e sahnede vokal yaptı. Sayısız albümde vokalist olarak bulundu.
Keremcem'in Eylül adlı ilk albümünde "Nerelere Gideyim" adlı şarkının düet versiyonunu seslendirdi.

Barış Pirhasan'ın yönettiği "Adem'in Trenleri" adlı filmin soundtrack'inde "Gözyaşı Tangosu" adlı şarkıyı seslendirdi, şarkının klibi yayınlandı.
7 Kocalı Hürmüz adlı filmin soundtrack'inde ise "Ejder-i Derya" ve Gülse Birsel ile birlikte "El-Hubb" isimli şarkıları seslendirdi. Her iki parça da kliplenerek yayınlandı. Berksan'ın son albümünde "Ay Ay Ay" isimli şarkıda düet yaptı.
Halen albüm vokalleri, jingle'lar, jenerikler, tiyatro ve film müzikleri seslendiriyor. Gökhan Tepe'ye vokal yapıyor. İkinci branş olarak okuduğu ses mühendisliğini bitirdi.

Şimdi ise Bilgi Üniversitesi'nde Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi okuyor, Müzik Bölümü'nde ise yan dal öğrencisi. Yüksek lisansını yurt dışında "Music Administration" üzerine yapmayı planlıyor.
Flashback Unit adlı gruplarıyla da konserlerine devam ediyorlar.