NASEEM_NAHID
NASEEM NAHID

4 Ekim 1976 tarihinde Washington State, ABD'de doğdu. Amerikan vatandaşı olan Nahid, ailesi ile birlikte bir çok ülkeyi ziyaret etti. Yolculuğu boyunca kültürler hakkında bilgiler edindi, ve bu sebepten dolayı artık herhangi bir ülke vatandaşı olmanın yanı sıra bir dünya vatandaşı haline geldi.

Türkiye’yi ziyaret etmeden önce bile içinde Türkiye hakkında ruhunda yankılanan bir şeyler vardı. Belki de büyüdüğü evdeki Türk, İran ve Arap müziklerinin evinin içini doldurmasından kaynaklanıyordu.
Babası Naseem sekiz yaşlarında iken, İstanbul ziyareti sırasında Sultan Süleyman hakkında bir kitap aldı. Kitapta sultanın sarayı ve çok güzel yerlerin resimleri vardı, ama onu bu hayalleri kurmaya neden olan öncelikle sultanın eşinin sahip olduğu elbiselerdi. Elbiseler çok süslü olmamasına rağmen Hissettiği olumlu duygular Naseem’in kalbine çoktan ekilmişti…

Türkiye’nin çekiciliği onun için hiç değişmedi, büyümüş olmasına ve mantıklı bir sebep olmamasına rağmen. Daha sonraki yıllara da gelecek olan, sanki bir önceki varlığından belirgin bir şey yüreğine yerleştirildi.
Hayat onu çok dolambaçlı yollar ve geçitler üzerinden geçirdi. Bu ona, ebelikten dil uzmanlığına, modadan sanata, çocuklara, müzik ve aşka uzanan bir ruhsal yolculuk yaşama, çok çeşitli deneyimler ve öğrenme fırsatları açmış oldu. Babasının Sufi Seyhi olmasından dolayı bu aslında beklenen bir şey idi.
Naseem 2001’den itibaren dünya müzik grubu Debu ile performas gösteriyor, buna paralel Endonezya dilinde 4 albüm, bir Türkçe ve bir Farsça olmak üzere 6 albüme imza attı. Aşk ezgilerini bütün dinleyicileri ile paylaşmaktadır.

Geçtiğimiz iki yıl da dahil olmak üzere bu zamanlarda Armağan Durdağ internet aracılığı ile geniş bilgisini ayrıca Naseem’in çok memnun olduğu müziksel yönlendirmelerini de onunla paylaşmaktadır. Ayrıca Armağan Bey Naseemin özgüvenini kaybettiği zaman bile kendisini müzikal hayallerin içerisine koymasında büyük destek oldu. Naseem’in ilk beste denemeleri blue müziğin tezahürü gibi kendisini ve çevresindekileri şaşırtarak akıp geldi. Bir müddet sonra Armağan Bey kendisini tanımaya Hicaz makamı ile başlamasını önerdi. Bunun sebebi bu makamın Naseem’in doğasının bır uzantısı niteliğinde olması ve yıllardır dinlediği müziklere yakınlığıydı. Bu bilinçli seçim onun için mükemmel bir başlangıç noktasıydı.
Blue müzik sayesinde Suat Aydoğan ile bir bağlantı kurdu. Bu ona solo kariyeri için bir şans verdi. Her şey yerine oturmuştu. Bu onun dualarının direkt cevabıydı. Şu an Suat Aydoğan ile Türkçe solo albümü üzerinde çalışıyor.