berk_gurman
BERK GÜRMAN

1982 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Liseyi Pera Güzel Sanatlar Lisesi’nde tamamladı. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde ses mühendisliği okudu.

İstanbul Bilgi Üniversitesi sırasında flamenko gitara karşı olan tutkusundan dolayı İspanya’ya gitme kararı alan Berk Gürman, Sevilla’daki Cristina Heeren Flamenko Akademisi’ne başvurdu ve kısa zamanda akademiye kabul edildi. Burada akademik eğitimini sürdürürken, bir yandan da çevredeki mekanlarda sahne almaya başlayan müzisyen, aynı dönemlerde flamenkoyu Türk ezgileriyle birleştirme kararı aldı ve kendisi gibi flamenkoya oldukça sıcak bakan kardeşi Öykü Gürman’a bir arada çalışmak için teklif götürdü. İki sene süren yoğun bir çalışma temposunun ardından 2006 senesinde bir internet sayfasına yüklenen “Evlerinin Önü Boyalı Direk” adlı video ile bir anda müzikseverlerin büyük ilgisiyle karşılaşan Öykü & Berk, bu başarı sonrasında ilk stüdyo albümünün çalışmalarına yöneldi.

2007 senesinde “Kısmet” adlı ilk stüdyo albümünü We Play Records etiketiyle piyasaya süren Öykü & Berk, albümün prodüksiyonunda Cem Köksal ile bir araya geldi. Albümden ilk video klip çalışmasını “Evlerinin Önü Boyalı Direk” adlı parçaya seçen ikili, albüm içerisinde dört türkü yorumu ve altı tane de yeni beste bulundurdu. Albümün müzikseverler tarafından oldukça beğenilmesiyle birlikte Kral TV Video ve Müzik Ödülleri’nce “Yılın Çıkış Yapan Grubu” ödülüyle onurlandırılan kardeşler, albümden ikinci klip çalışmasını ise “Leyla” adlı şarkıya seçtiler.

2008 senesinde We Play Records ile olan ilişkisini noktalayan Öykü & Berk, kısa zaman içerisinde Pasaj Müzik ile anlaşma sağladı. İlk stüdyo albümünün de tükenmesiyle albümü yeniden basma kararı alan ikili, albümü “Aman Geze Geze” adlı parçayı ekleyerek yeniden yayınladı.