cana_cankaya
CANA ÇANKAYA

1979 yılında İstanbul' da doğdu. Sahne yasamına adımını 1986 yılında Atatürk kültür merkezi ?nin gerçeklestirdiği çocuk korosu sinavina girerek yaptı. Daha sonra İstanbul Devlet opera ve balesi çocuk korosuna seçildi ve ses egitimine basladi. Birçok konser, opera ve müzikallerde sahne aldi. ( Maça kızı, İstanbul gülü, Askerin öyküsü, Othello, Yusuf ile Züleyha, Bir Uzay Masali.. vs.) Çocuk korosuna yedi sene devam etti.

1987 yilinda Muhsin Ertugrul tiyatrosunda bir sene tiyatro ve bale çalismalarinda bulundu, ve bazi reklam filmleri ?nin seslendirmelerini gerçeklestirdi. Bu çalismalarda ;Melih Kibar, Fahir Atakoglu, Atilla Özdemiroglu, Arto Tunç Boyaciyan ile çalisti. 1991 yilinda Istanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı nın düzenlediği sinavlari basari ile geçti ve trompet /piyano bölümüne girmeye hak kazandi. 1998 yılında Viyana'da ödül alan, Bergama ile ilgili "isik insanlari" (people of the light) adlı belgesel'in müzigini yapti.

2001 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi bünyesinde, İstanbul Jazz Collective Bigband de trompet çalmaya basladi. Grupla 6 büyük konserde yer aldi. 16 yasından itibaren birçok organizasyonda grup veya solist olarak çalistı. Her zaman yapmak istedigi müzik tarzi ile var oldu. 2002 yılında kurulan bir müzik grubu ile solist (trompet / vokal) olarak çalismaya basladı. Festivaller ve özel organizasyonlarda bir çok performans sergiledi.

2002- 2003 yıllarında "mor ve ötesi","maya" gibi müzik gruplarinin albüm çalismalarinda trompet çaldı. 2004 - 2005 yillarinda grubu ile konserlerde ve organizasyonlarda, performanslarına devam etti. Aynı yıl içerisinde Miami' de Casa Del Soul Records ile iki dj esliginde kisisel plak çalısması (vokal ve beste) oldu ve satısa sunuldu. ( " wish " 20 aralik 2005)

2006 yılında Miami ?de Casa Del Soul Records ile ayni dj ?ler esliginde bir plak çalismasi (trompet & beste ) daha oldu ve o da satısa sunuldu. ( ?'surreal heights'' temmuz 2006 ) 2008 Kasim TBD - Halıcı 15. Bilgisayarla Beste Yarismasi ikinciligi ''Hain gece'' Trompet/Cana Cankaya.

Mesleği dısında ilgili oldugu konular, fotograf sanatı, dekorasyon ve tasarım. 1995 yılında takı tasarımı ile ilgilenmeye ve çalısmalarına basladi. 1997 yılında babası'nın meslegi olan fotograf sanatı ile amatör olarak ilgilendi. Dekorasyon, iç dekorasyon, tasarım her zaman zevk aldığı yapmaktan hoslandığı çalısmalar oldu.