efgan_rende
EFGAN RENDE

1976’da Berlin’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Antakya’da tamamladı. Lise yıllarında gitarla amatör olarak ilgilendi. Klasik gitara 1996’da Şafak Gökçen ile başladı. 1997’de Uludağ Üniversitesi Eğit. Fak. G.S.E. Böl. Müzik Eğitimi A.B.D.’nda lisans eğitimine başladı. Lisans eğitimi süresince, ana çalgı dersi kapsamında gitar eğitimini Okut. Murat Cemil ile sürdürdü. Lisans eğitimi süresince bir çok dinletide hem solo olarak, hem de flüt-gitar, şan-gitar, ney-gitar, gitar ikilisi, gitar dörtlüsü gibi çeşitli oda müziği grupları ile görev aldı. Ayrıca, lisans döneminde üç dönem müzik kulübü başkanlığı yaparak bir çok konser ve müzik organizasyonunda görev aldı.

2001’de lisans eğitimini tamamlayarak İnegöl’de özel bir okulda müzik öğretmenliği görevine başladı. 2002 yılında U.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsünde yüksek lisans yapmaya hak kazandı ve gitar çalışmalarına İstanbul Üniversitesi. Devlet Konservatuarı Öğrt. Gör. Bekir Küçükay ile devam etti. Alexander Mekaev ile armoni ve kontrapuan, Yusuf Hasanov ile biçem bilgisi üzerine çalıştı.

Eylül 2002’de MEB İnegöl Lisesinde müzik öğretmenliği görevine başladı. 2005-2006 öğretim yılında Balıkesir Ünv. Necatibey Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği programında öğretim elemanı olarak gitar derslerine girdi. Öğretmenlik görevi sırasında çeşitli yerlerde gitar resitalleri verdi. Ayrıca, İnegöl ve Orhaneli ilçelerinde kurduğu öğretmenler korosu ile çeşitli konserler verdi. Eylül 2006’da “Francisco Tarrega’nın Klasik Gitar Eğitimine Katkıları” konulu tez çalışmasını bitirerek yüksek lisans programından mezun oldu. 9. ODTÜ Gitar Günleri kapsamında ustalık sınıfına katıldı.

Şu anda İstanbul Avni Akyol Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi gitar öğretmenliği görevine devam etmektedir.