emre_gunay
EMRE GÜNAY

İlköğrenimini tamamladıktan sonra Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nı kazanan sanatçı, uzun bir eğitim sürecinden sonra lisans(2001) ve master(2004) programlarını başarıyla tamamlayarak mezun olmuştur. Daha öğrencilik yıllarındayken 1998 yılında İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası'nın açmış olduğu sınavı kazanarak vurmalı çalgılar sanatçılığı görevine atanmıştır.

2003'te Hollanda Gençlik Orkestrası'nın (National Jeugd Orkest) açmış olduğu sınavı kazanarak Hollanda ve Almanya'da konserler vermiştir. Bu konserler sırasında çalışma fırsatı bulduğu müzisyenler; Timpanist Nick Woud (Royal Concertgebouw) Percussionist Wim Vos (Dan Hague Residentie Orchestra) Maestro Reinbert De Leeuw ve Kompozitör Wolfang Rihm ile özel çalışmalar yapmış,modern müzikler üzerine performanslar sergilemiştir.

2006'da ise Dünya Genç Müzisyenler Orkestrası'nın (The World Orchestra Jeunesses Musicales) açmış olduğu sınavı kazanarak İspanya'da ve Güney Kıbrıs'ta konserler vererek Türkiye'yi başarıyla temsil etmiştir. Bu konserler sırasında Maestro Joseph Vincent ile çalışma imkanı bulmuştur. Vincent aynı zamanda Amsterdam Percussion topluluğunun solisti ve artistik direktörüdür.

Pek çok masterclass'lara katılan sanatçı; vibrafon üzerinde Dave Samuels, Stefon Harris Timpanide ise Benoit Cambreling (Orchestre National De LYON) ile masterclass'lar yapmıştır.

2007 mart ayında ALMANYA'ya davet edilerek (INTERNATIONAL JUNGE ORCHESTER AKADEMIE) orkestrasının üyesi olarak TCHAIKOVSKY'nin 5 nolu senfonisini Bayerischer RUNDFUNK ile CD kaydı olarak gerçekleştirmiştir. Bu kayıtta timpani çalmıştır. Ayrıca bu dönemde BOB ROSS ile Festival Brass Konserleri de vermiştir.

2007 yazında İTALYA'ya solo timpanist olarak davet edilerek halen Narni Opera Orkestrası'nın grup şefliğini devam ettirmektedir.

2008 Ocak ayında ise Benoit Cambreling’in daveti üzerine Fransa'da Lyon Timpani Competition' a katılarak ilk 8 arasında yer almıştır. Competition içinde düzenlenen masterclasslarda Guiseppe VERDİ nin operalarındaki timpani partilerinin değişik formlarda günümüzün timpanilerine adapte eden David Searcy'e (Milan La scala Orchestra) sahnede eşlik etmiştir.

2008 mart ayında Şef ALEXANDER RAHBARİ ve CRR senfoni orkestrası ile BELA BARTOK iki piano ve iki percussion için orkestralı eserini solist olarak seslendirmiştir.

Emre Günay halen İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası vurmalı çalgılar sanatçısı olarak görevini sürdürmektedir. Ayrıca CRR İstanbul senfoni orkestrası grup sefliği görevini sürdürmekte olup, Bilkent senfoni orkestrası, Akbank Oda Orkestrası, İstanbul Filarmoni, Şişli Senfoni Orkestrası olmak üzere yerli ve yabancı özel topluluklarla çalışmalarını devam ettirmektedir.