fatih_ahiskali
FATİH AHISKALI

1976 yılında Antalya'da doğan Fatih Ahıskalı 14 yasinda ud calarak müzik hayatına başlamıştır. Antalya Musiki Derneği'nde ilk müzik derslerini alan sanatçı 1993 senesinde İ.T.Ü Türk Müziği Devlet Konservatuarını kazanarak İstanbul'a yerleşmiştir. Konservatuar yıllarında ud hocasi Mutlu Torun'un da etkisiyle Flamenko gitara başlamış ve Sefa Yeprem'den dersler alarak geliştirmiştir. Akabinde diğer telli enstrümanlar ve kullanıldığı müzik türleri üzerine çalışmalar yapan Ahıskalı , buzuki, cümbüş, perdesiz gitar, akustik ve elektrik gitar gibi müzik aletlerini de çalmaya başlamıştır. Bu araştırmacı yapısı daha sonraki senelerde kendi müziğini oluşturma aşamasında bolca materyaller kazandırmıştır.
Konservatuar eğitimi esnasinda Türkiye genelinde düzenlenen enstrumanist yarışmasında ud dalında birinciliği kazanmıştır. Yine konservatuara devam ederken 1997 senesinde YeniTürkü gurubuna katılmıştır. Bu ekipte halen gurup üyesi olarak bulunan Ahıskalı , ud, glissentar, buzuki, klasik gitar çalmakta ve vokal yapmaktadır.

1998 senesinde Kamil Erdem'in önderliğindeki Asia Minör gurubuna katılmış ve Kamil Erdem'in daha sonra yaptığı hemen hemen tüm projelerde bulunmuştur. En son Kamil Erdem Quarted'le Odd Tango isimli albümde gurup üyesi olarak yer almıştır.
2000 senesinde beş kıtadan toplanmış 32 icracıdan oluşan Atlas Ensemble isimli projede Berlin Flarmoni ve Concertgebau başta olmak üzere bir cok Avrupa sahnesinde yer almıştır. Bu süreçte Kudsi Erguner ile tanışan Ahıskalı daha sonraları birkaç projede Kudsi Erguner'e eşlik etmiştir.

Gurup üyesi olarak görev aldığı Yeni Türkü'le çok sayıda dizi müziği ve belgesellerde icracı olarak bulunmuştur. Sahne performanslarının yanında studyo müzisyenliğini de hiç bırakmayan Ahıskalı, cok sayıda albümde yer almış ve telli sazlar konusunda önemli bir kariyer edinmiştir.

2007 senesinin sonuna doğru Sezen Aksu'yla sahneye çıkmaya başlayan Ahıskalı, halen Sezen Aksu'yla çalışmaya devam etmektedir.
Ahıskalı'nın müzik hayatında sahne ve albüm olmak üzere çalıştığı sanatçılar: Yeni Türkü, Sezen Aksu, Asia Minör, Kudsi Erguner, Kardeş Türküler, Ajda Pekkan, Tarkan, Kenan Doğulu, Ayşegül Aldinç, Aşkın Nur Yengi, Burcu Güneş, Fahir Atakoğlu, Funda Arar, Ferhat Göçer, Sıla, Deniz Seki, Keremcem…

Ahıskalı çok sayıda ülkede gerek solist gerek ekip üyesi olarak sayısız konserler vermiş ve bir çok etkinlikte bulunmuştur. İcracılığın yanında eğitimci yanıyla da bilinen sanatçının yetiştirdiği çok sayıda öğrencisi vardır.