maria_koti

MARIA KOTI

Girit'te doğdum. Çocuk yaşta şarkı söylemeye başladım. İlk öğretmenim ailemdi, bilhassa da ninem. Ninem kendi kendine şarkı söylemeyi öğrenmiş, Giritli bir köylüydü.

Girit'te hâlâ çok rağbet gören ve 15'lik hece ölçüsüyle yazılan halk türküleri ve kendi zamanının şarkılarını söylerdi. Müzikle ilgili en değer verdiğim deneyimlerim, tarlalarda ninemin peşinde dolaşarak ve dinleyerek öğrendiklerimdir. Babamın ailesinin bir kısmı Anadolu'dan ve 12 Adalar'dan göçmüşlerdi. Bu sayede buranın geleneksel türkülerini ve ezgilerini de dinleme fırsatım oldu.

Girit Üniversitesi'nde Antik Yunan Edebiyatı eğitimi aldım. Eğitimim sırasında ve sonrasında geleneksel halk ve rock müziği gruplarında yer aldım. İlk albüm deneyimim, Asphodel isimli, doom metal/alternatif grubunda, şarkı söyleyerek, söz yazarak ve akordeon çalarak oldu. Bizans müzikleri üzerine çalıştım. Labyrinth Müzik Atölyesi'nin düzenlediği Tsvetanka Varimezova ile geleneksel Bulgar şan teknikleri, Ahmed Erdoğdular ile klasik Türk sanat müziği ve Mercan Erzincan ile Türk halk müziği seminerlerine katıldım.

Üyesi olduğum Hainides grubu ile birlikte Yunanistan ve Avrupa ile ABD'nin çeşitli şehirlerinde konserler verdik, albüm çalışmalarımız da bulunmaktadır. Aynı zamanda yedi kadın şarkıcıdan oluşan ve tüm dünyada polifonik müzik ve şarkıları tanıtarak seslendiren Sanades grubuyla da şarkılar söylemekteyim.