murat_evgin
MURAT EVGİN

1993 yılında ilk kez AKM' de Erol Evgin'in 25. Sanat Yılı Konseri'nde gitarıyla sahneye çıkarak profesyonel müzik hayatına başlayan Murat Evgin, okul yıllarında çeşitli gruplarla çaldı. İngiltere (1992 ve 1996), Amerika (1993) gibi dış ülkelerde müzik çalışmalarını sürdürdü. 1996-1999 arasında "Beni Ellere Verdin" albümündeki şarkılarını dünyanın her yanından insanlara çaldı, aldığı değişik fikirler ve eleştirilerin ışığında şarkılarına yeni biçimler kazandırdı.

Kendi deyimiyle "Türk gibi Rock" yapan Murat Evgin'e Türk televizyonlarının yanı sıra ünlü Avrupa müzik kanalı MCM de yer verdi. Sanatçıyla yapılan bir röportaj, "Beni Ellere Verdin" klibi ve İstanbul'da verdiği konser "Generation Europe" programında gösterildi. Hıncal Uluç, Can Ataklı, Lale Barçın İmer, Güngör Uras, Tufan Türenç, Ruhat Mengi, Nazlı Ilıcak gibi yazarların makalelerine konu olan Murat, 1999 yılından bu yana Türkiye, Almanya ve ABD'de toplam 500'ün üzerinde konser verdi.

2002'de Erol Evgin'le birlikte "Baba-Oğul Konser Show" turnesine çıktı. 2003 yılında kendi şarkılarından oluşan 2. albümü "İnan Bana"yı çıkaran Murat Evgin, ayrıca "Sahra", "Ben Evleniyorum", "Sevda Masalı" "Kalplerde ikinci Bahar", "Çocuğun Var Derdin Var", "Haylaz Babam", "Ah Kalbim", "Ya Şundadır Ya Bunda" "Hayaller Gerçek Oluyor" "Şimdi Zayıflamak İstiyorum" gibi dizi ve TV programlarının müziklerini yaptı. 2005 yılında 3. albümü "Dün Bugün Yarın"ı çıkardı. Albümdeki şehit şarkısının klibinde Türk sinemasının duayeni Hülya Koçyiğit şehit annesi rolünü oynadı.Şarkının telif haklarından elde edilen tüm gelir TSK Mehmetçik Vakfına bağışlanıyor. "İnan Bana" , "Beni Ellere Verdin" , "Yar" , "Baba-Oğul" , "Ben Evleniyorum" , "Her Gece", "Gün Olur", "Arıyorum" , "Nayır N'olamaz" , "Şehit", "Masum", "Sana Kız mı Yok Hocam" "Dün Bugün Yarın","Özledim" "Yanımda Sen Olmalıydın" "İbadetim" şarkı yazarlığı geleneğini ülkemizde sürdüren Murat Evgin'in en çok bilinen besteleri arasındadır.