nilay_tezsay
NİLAY TEZSAY

1980, Frankfurt doğumlu Nilay Tezsay, İstanbul’da yaşıyor. Öğrencisi olduğu tüm okulların korolarında yer aldı. 1995, Özel Bilfen Koleji Drama Kulübü ile “Sound of Music” müzikalinde ve 1998, Marmara Ün. Tiyatro Kulübü’nde “Şahları da vururlar” oyununda yer aldı. 1996, Romanya Timişoara’ da düzenlenen 1.Uluslararası Resim-Seramik-Grafik Yarışması’nda “Seramik” dalında Dünya 4.cülüğü ve “En Orjinal Fikir” dalında Dünya 1.ciliği kazandı. 2000-2008, İstanbul Ün. Veteriner Fakültesi’ndeki etkinlik ve kongrelerde müzik dinletilerini organize etti, solistlik yaptı.

2006-2007, Modern Müzik Akademisi’nde 7 ay süren Vokal Sertifika Eğitimi aldı, Bölüm 1.cisi, Akademi 2.cisi oldu. Burada Ustası Meltem Taşkıran’dan şan dersleri aldı, asistanlığını yaptı. 2007, Fox Tv’de yayınlanan “1.Dilek Tut” yarışmasına “Yabani hayvanlar için rehabilitasyon merkezi yaptırmak” dileğiyle katıldı. 2008, 24 Temmuz’da Malta’da düzenlenen 5th International Golden Cross Singing Festival’de ülkesi adına yarışarak Grand Prix ödülünü kazandı.

2009, 16 Mart’ta 5.Nardis Genç Caz Vokal Yarışması’na katılarak, Janusz Szprot'tan burs kazandı; Polonya’nın Pulawy şehrinde düzenlenen "39.International Jazz Workshop” ta eğitim gördü, Sibel Köse' nin sınıfında yer aldı. Ardından 18-26 Temmuz 2009, Prague International Jazz Workshop' ta Aga Zaryan'ın özel sınıfında eğitim aldı. Bu iki workshopta Elsa Valle, Winand Gabor, Hana Peckova, Paul Bollenback, Janusz Szprot, Bogdan Holownia, Sundar Viswanathan, Dante Luciani'den dersler aldı.

2008, Cihan Sezer Pop Müzik Okulu-Meltem Taşkıran Şan Okulu'nda Şan dersi, Pop Müzik Tarihi ve koreografi dersleri aldı. Daha önce bir çok grubun solistliğini yaptı ve şu anda 333Band' in solistidir ve Boğaziçi Üniversitesi Müzik Kulübü Caz Korosu'nda yer almaktadır. Third Eye projesinde Prodüktör Serkan Bigay ile çalışmaktadır. Gönüllü olarak, Kanserli Çocuklara Umut Vakfı yararına müzisyen Emre Bezel ile çocuk şarkıları albümü için çalışmalara devam etmektedir.

Aynı zamanda yaban hayatı konusunda kendisini yetiştiren veteriner hekimdir. Bir çok yabani hayvanın tedavisini gerçekleştirerek doğaya salmaktadır. NGN-İstanbul şirketinde Kreatif Müzik Direktörü olarak jingle, seslendirme, alt yazı çalışmalarına, konser organizasyonlarına devam etmektedir.