oyku_gurman
ÖYKÜ GÜRMAN

1982 senesinde İstanbul’da dünyaya gelen ikiz kardeşler Öykü ve Berk Gürman, ailelerinin de müzikle iç içe olmasından dolayı müzikle dolu bir çocukluk dönemi geçirdiler. Liseyi Pera Güzel Sanatlar Lisesi’nde tamamlayan ikili, lise eğitiminin bitmesinin ardından yollarını bir süreliğine ayırdılar. Öykü Gürman, üniversite eğitimini İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nda keman ve şan üzerine tamamladı.

Berk Gürman, flamenkoyu Türk ezgileriyle birleştirme kararı aldı ve kendisi gibi flamenkoya oldukça sıcak bakan kardeşi Öykü Gürman’a bir arada çalışmak için teklif götürdü. İki sene süren yoğun bir çalışma temposunun ardından 2006 senesinde bir internet sayfasına yüklenen “Evlerinin Önü Boyalı Direk” adlı video ile bir anda müzikseverlerin büyük ilgisiyle karşılaşan Öykü & Berk, bu başarı sonrasında ilk stüdyo albümünün çalışmalarına yöneldi.

2007 senesinde “Kısmet” adlı ilk stüdyo albümünü We Play Records etiketiyle piyasaya süren Öykü & Berk, albümün prodüksiyonunda Cem Köksal ile bir araya geldi. Albümden ilk video klip çalışmasını “Evlerinin Önü Boyalı Direk” adlı parçaya seçen ikili, albüm içerisinde dört türkü yorumu ve altı tane de yeni beste bulundurdu. Albümün müzikseverler tarafından oldukça beğenilmesiyle birlikte Kral TV Video ve Müzik Ödülleri’nce “Yılın Çıkış Yapan Grubu” ödülüyle onurlandırılan kardeşler, albümden ikinci klip çalışmasını ise “Leyla” adlı şarkıya seçtiler.

2008 senesinde We Play Records ile olan ilişkisini noktalayan Öykü & Berk, kısa zaman içerisinde Pasaj Müzik ile anlaşma sağladı. İlk stüdyo albümünün de tükenmesiyle albümü yeniden basma kararı alan ikili, albümü “Aman Geze Geze” adlı parçayı ekleyerek yeniden yayınladı.