pantelis_thalasinos

PANTELİS THALASİNOS

Pantelis Thalassinos'un çocukluğu Sakız Adası'nda geçti. Yedi yaşında gitar çalmaya başladı. Erkek kardeşiyle birlikte, küçük gruplarda 70'lerin rock müziklerini çaldılar. 1996 yılında Pantelis Thalassinos ve Giannis Nikolaou "LATHREPIVATES" isimli bir grup kurdular. Grup dağılınca, Pantelis mesleğini solo olarak devam etti. O zamandan bu yana 14 albüm çıkardı. Bunların başlıcaları: "The waves of the night", "Astranamata", "Ena krimeno ah"(Gizli Bir Ah), "From Tilos to Thraki", "Kaladari", "Apo alla perivolia", "O Megalexandroskai o kataramenos drakos "(Büyük İskender ve Lanetli Ejder). Elli albümde daha besteleri ya da performansıyla yer aldı. Bu albümlerin hepsi altın, platin ya da iki kez platin albüm kazandı.

Şarkıları, Yunan sanatçıların büyük bir kısmının yanı sıra Müslüm Gürses ve Sezen Aksu gibi Türkiyeli sanatçılar ile Lübnan ve İsrail'den yabancı sanatçılar tarafından da seslendirildi.

Mikis Theodorakis, Giannis Markopoulos, Chronis Aidonidis, Haris Alexiou, Giorgos Dalaras,Lefteris Papadopoulos, Maria Faradouri, Dimitra Galani, Nikos Xidakis ve daha birçoklarıyla birlikte çalıştı.

Ünlü ya da adı duyulmamış yetenekli müzisyenler ve bestecilerle yaptığı ortak çalışmalara büyük değer veriyor. Nea Ionia orkestrası "ESTOUDIADINA", Volos ve diğer orkestralar ve korolarla birlikte Yunanistan'da ve diğer ülkelerde ve Herodium, Athens Megaro Mousikis, Megaro Thessalonikis, Vasiliko Tiyatrosu, Dion, Filippous, Lycabettous Tiyatrosu, theatro Vrahon, theatro Petras, Pallas , S.E.F. gibi daha birçok stadyum ile konser salonunda sahne aldı.

Kıbrıs, Zürih, Cenevre, Roma, Odessa, Stockholm ve Londra'da şarkılar söyledi. Tiyatro oyunları, filmler, diziler, reklamlar, radyo kanalları ve başka sanatçılar için besteler yaptı.